WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Online Danışma ve Online Randevu talepleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

TÜKETİCİ HUKUKU

Faaliyet Alanlarımız

TAZMİNAT HUKUKU

Tüketici Hukuku Nedir?

Tüketici hukuku, tüketici haklarını yasal olarak güvence altına alan hukuk alanıdır. AND Avukatlık ve Hukuk Bürosu olarak faaliyet alanlarımız içerisinde bulunan tüketici hukuku, tüketici ile ilgili tüm süreçleri kapsamaktadır.

Tüketici; ticari ya da mesleki olmayan amaçlar dahilinde hareketlerini gerçekleştiren tüzel ya da gerçek kişilere verilen isimdir. 6502 sayılı kanun kapsamında bir malı ya da hizmet satın alan ve kullanan kişi koruma altına alınmaktadır. Ancak tüketicinin en önemli unsuru malı ya da hizmeti alarak kullanmasıdır. Örneğin bir tıraş makinesini satmak için satın alan kişi tüketici değildir.

Tüketici hukukunda bir diğer önemli kavram tüketici işlemidir. Bir işlemin tüketici işlemi olabilmesi için tüketici ve satıcı tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu iki taraf arasında gerçekleştirilen işlemlerin ticari ve mesleki bir amaç ile yapılmaması gerekmektedir. tüketici işlemleri, mal ya da hizmet piyasasında ki kamu tüzel kişiler ve tüketici arasında var olan sözleşmeleri ve hukuku işlemleri ifade etmektedir.


Tüketici Kanunu Kapsamı

Tüketici hukuku, Tüketici Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bu doğrultuda tüketici hukuku; hasarlı ya da ayıp bir mal ya da hizmet sunulması durumunda alıcı ile satıcı arasında bir uzlaşma sağlanması adına başvurulan bir hukuk dalıdır. Günümüzde tüketimin artması ve tüketici ile satıcıların çok daha fazla temas halinde bulunması ile tüketici hukuku önemli bir hale gelmiştir. Çünkü pek çok tüketici verdiği ücretin karşılığında aldığı hizmetten memnun kalmamaktadır. Ayıplı ve kusurlu malları iade almamakta ya da tamir etmemekte ısrarcı olan satıcılar ise tüketicilerin açtığı davalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak her durumunda satıcının hatalı olduğunu ifade edebilmek mümkün değildir. Bazı durumlarda kullanım hatasından kaynaklı problemlerde meydana gelebilmektedir. Bu noktada hem davacı yani tüketicinin hem de davalı yani satıcının kendini hukuki yollar ile savunabilmesi ve hakkını araması gerekmektedir.


Tüketici Mahkemesi

Tüketicilerin satın aldıkları ürün ve hizmetler ile ilgili problem yaşaması durumunda başvuracakları mahkeme, Tüketici Mahkemesi’dir. Tüketici mahkemelerinin görevi 6501 Tüketici Kanunu’na göre “Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan kaynaklanan uyuşmazlıklarda tüketici mahkemeleri görevlidir” şeklinde belirtilmiştir. Tüketici mahkemesine başvuran tüketiciler, haklarını savunabilir ve satın aldıkları ürün ve hizmet ile ilgili yasal haklarına kavuşabilir.


Tüketici Hukuku Avukatı

Tüketici hukuku avukatı, bu alanda uzmanlaşmış olan avukattır. Tüketici kanunu, tüketici hukuku ve tüketici mahkemeleri ile ilgili pek çok bilgi ve deneyime sahip olan tüketici hukuku avukatı davalı ve davacı tarafların haklarını gözeterek davanın en adil karar ile sonuçlanmasını sağlamaktadır. Siz de satın aldığınız bir ürün ya da hizmet ile ilgili herhangi bir problem yaşıyor ve bu problemi satıcı ile uzlaşarak çözemiyorsanız AND Avukatlık ve Hukuk Bürosu olarak sunduğumuz tüketici hukuku avukatlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Unutmayın davanın kusursuz bir şeklide ilerlemesi ve en adil şekilde sonuçlanması için profesyonel ve alanında uzman bir kişiden destek almanız şart. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Soru Cevap Alanı

Cevap Başlığı

AND Hukuk Bürosu’na soru göndermek için online danışmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.