WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Online Danışma ve Online Randevu talepleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

İCRA VE İFLAS HUKUKU

Faaliyet Alanlarımız

İCRA VE İFLAS HUKUKU

İcra ve İflas Hukuku Nedir?

İcra ve iflas hukuku, AND Avukatlık ve Hukuk Bürosu olarak faaliyet gösterdiğimiz hukuk alanlarından bir tanesidir. adından da anlaşılabileceği üzere borcunu ödemeyen kişilerin borcunun karşılanması için açılan davalar icra ve iflas hukuku kapsamındadır. İcra ve iflas davaları alacaklının talebi üzerine açılmaktadır. Borcun karşılanabilmesi devlet zoru ile taşınan ya da tanışamayan mallar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durum kanunlar çerçevesinde yasal hale getirilmiştir. Dolayısıyla kanunen borçların alacaklıdan nasıl tahsil edileceği net bir şekilde belirlenmiştir. Ancak borçludan borcun tahsil edilebilmesi için yasal bir süreç vardır ve bu sürecin takip edilmesi son derece önemlidir. Söz konusu takibin ise avukatlar tarafından yapılması gerekmektedir. İcra ve iflas hukukuna hakim olan ve bu alanda uzman olan avukatlar, müvekkillerinin davalarını yakından takip edebilmektedir. Çünkü icra ve iflas davalarında takip çok önemlidir. Son ödeme tarihi gibi kritik tarihlerin kaçırılması durumunda davanın seyrinin değişeceğini ifade edebilmek mümkündür. Bu noktada avukatın icra iflas mevzuatına da hakim olması gerekmektedir.


İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi icra iflas davalarının en önemli aşaması icra takibidir. İcra takibi yapılmaması durumunda davanın düşmesi muhtemeldir. İcra takip işlemleri taraf takip işlemleri ve icra takip işlemleri olarak iki şekilde incelenmektedir. Taraf takip işlemleri takip prosedürü içerisinde tarafların yaptığı takibe şekil ve yön veren takip işlemleridir. İcra takip işlemleri ise icra organları tarafından borçluya yapılan icranın ilerlemesini sağlayan nitelikteki işlemler olarak ifade edilmektedir. Her iki takibinde doğru bir şekilde yapılması davanın seyri için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra icra; ferdi ve toplu icra takibi olarak ikiye ayrılmaktadır.


İcra Alacak Tahsili Nasıl Yapılır?

İcra iflas hukukunda borçludan borcun tahsili için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler icra ya da iflas şeklindedir. Borçludan borç; icra şeklinde ya da iflas şeklinde tahsil edilebilmektedir. Yasal olarak borçlu kişinin taşınmazlarına ya da taşınırlarına el konulabilmektedir. İcra ve iflas hukukunda yasal takibin başlatılıp başlatılmayacağı, takip aşamasında borcun ödenmemesi durumunda malların nasıl haczedileceği, haczedilen malların paraya çevrilmesi ile ilgili yöntemler yer almaktadır. borcun icra yolu ile tahsil edilmesi ve alınan malların nasıl paraya çevrileceği tamamen yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Alacaklının dosyayı yakından takip etmesi, dosyanın karara bağlanma hızını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle icra ve iflas hukuku avukatlarının dosyayı takip etmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde icra ve iflas davalarında sürecin uzaması son derece muhtemeldir. Alacaklarının borcunu kolay ve hızlı bir şekilde tahsil edebilmesi için bu alanda uzman ve bilgi bir avukattan destek alması gerekmektedir.


İcra ve İflas Hukuku Avukatı

İcra ve iflas hukuku avukatı, bu hukuk alanında kendini geliştiren ve müvekkillerine danışmanlık hizmeti sunan avukatları ifade etmektedir. AND Avukatlık ve Hukuk Bürosu bu alanda uzmanlaşan ve deneyimli avukatlarımız ile davalı ve davacı taraflara danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Sizin de icra ve iflas hukuku alanında problemleriniz varsa ve profesyonel bir destek alarak bu sorunu çözüme kavuşturmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey AND Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişime geçmektir.

Soru Cevap Alanı

Cevap Başlığı

AND Hukuk Bürosu’na soru göndermek için online danışmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.