WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Online Danışma ve Online Randevu talepleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

İŞ HUKUKU

Faaliyet Alanlarımız

İŞ HUKUKU

İş Hukuku Nedir?

İş hukuku; işçi, işveren ve iş ilgili tüm konuları içeren, işçi ile işveren arasında meydana gelebilecek problemleri kanunları uygun olarak düzenleyen hukuk çeşididir. İş hukuku, İş Kanunu kapsamında ki tüm olayları ele almaktadır. İş hukuku ve iş kanunu mevzuatı kapsamında çalışanların ve işveren her türlü mağduriyetini engellemek için vardır. Günümüzde işveren ve işçiler arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak pek çok problem meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin kanunlar çerçevesinde çözüme kavuşturulması her iki tarafında mağduriyetini önlemektedir. Bu doğrultuda hukukunu; çalışana ödenen ücret, işveren ve işçi arasında ki uyuşmazlıkları konu edinen, SGK, işçi bulma ve iş bulma gibi kurumlar ile var olan ilişkileri düzenleyen ve işçi ile işverenin uyması gereken kuralları düzenleyen bir bütün olarak özetlenebilmektedir. İş kanunu mevzuatı kapsamında karşımıza çıkan en önemli kavramlardan biri iş hukuku avukatıdır. Peki, iş hukuku avukatı nedir, görevleri nelerdir?


İş Hukuku Avukatı Nedir?

İş hukuku avukatı, adından da anlaşılacağı üzere iş hukuku kapsamında hizmetler sunan avukattır. Avukatlar, belirli alanlarda uzmanlaşarak müvekkillerine çok daha kaliteli bir hizmet sunabilmektedir. Bu nedenle iş hukuku avukatı da, iş hukuku mevzuatına ve iş hukukuna hakim olan avukatlardır. Anadolu Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak iş hukuku alanında faaliyet göstererek müvekkillerimize bu alanda danışmanlık sağlıyoruz. Peki, AND Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak sunduğumu iş hukuku avukatı hizmetinin kapsamı nelerdir? İş avukatının görev ve sorumlulukları nedir?

İş hukuku avukatı hem işverene hem de çalışanlara danışmanlık hizmeti verebilmektedir. Bu noktada iş hukuku avukatlarının hem işçinin hem de firmaların haklarını savunabilecek bilgi ve deneyime sahip olduğunu ifade edebiliriz. Ülkemizde genellikle işçilerin işverenlere açtığı iş hukuku davaları çok daha fazladır. Ancak her olayda işverenin suçlu, işçinin mağdur olduğunu ifade edebilmek mümkün değildir. İş hukuku avukatları iş hukuku mevzuatı kapsamında hem işverenin hem ve işçinin haklarını savunabilmektedir. Firmaların ya da çalışanların hangi durumlarda iş hukuku avukatından yardım talep edebileceğini ise aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.


Hangi Durumlarda İş Hukuku Avukatına Başvurmalısınız?

AND Hukuk Bürosu olarak işverenlere ve çalışanlara iş hukuku alanında bir danışmanlık hizmeti sunduğumuzdan bahsettik. Bu doğrultuda işveren ya da çalışanlar aşağıdaki durumlarda büromuza başvurarak iş hukuku alanında danışmanlık hizmeti alabilirler.

  • İşverenin, çalışana gerekli yasal haklarını sunmaması durumunda (yıllık izin, haftalık izin, tazminat vs.)
  • İşverenin, çalışanı haksız nedenlerle işten çıkartmak istemesi durumunda,
  • İşverenin, sigortasız işçi çalıştırması durumunda
  • İşverenin yasal çalışma süresinden fazla süre ile işçi çalıştırması durumunda,
  • Çalışanın işvereni maddi olarak mağdur etmesi durumunda,
  • Çalışan ile işveren arasında uyuşmazlıkların meydana gelmesi durumunda,
  • Sendikal faaliyetler ile ilgili meydana gelen problemlerin çözümünde,
  • İş güvenliğine aykırı durumların tespit edilmesi durumunda,
  • İş kazası, meslek hastalığı gibi çalışanların haklarının hiçe sayılması durumunda işveren ya da çalışanlar Anadolu Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak hizmet sunan büromuz ile iletişime geçebilirler.

AND Hukuk Bürosu İş Hukuku Avukatı

AND Hukuk Bürosu olarak yukarıda bahsedilen durumlarda büromuza başvurmanız durumunda iş hukuku ile ilgili davaların açılmasında, takip edilmesinde, çalışanların savunma yazıları, ihtar ve fesih bildirimleri gibi belgelerin hazırlanmasında, işçi yönetmeliği, iş sözleşmesi gibi sözleşmelerin hazırlanmasında, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatların iş yerlerinde uygulanmasında, maddi ve manevi tazminat davalarında gerekli danışmanlığı sunmaktayız. İş hukuku alanında uzman, bilgili ve deneyimli iş hukuku avukatlarımızdan danışmanlık desteği alabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soru Cevap Alanı

Cevap Başlığı

AND Hukuk Bürosu’na soru göndermek için online danışmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.