WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Online Danışma ve Online Randevu talepleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

CEZA HUKUKU

Faaliyet Alanlarımız

CEZA HUKUKU

Ceza Hukuku Nedir?

AND Hukuk Bürosu’nun faaliyet gösterdiği hukuk alanlarından bir tanesi olan Ceza hukuku; el koyma, yakalama, arama, telefon ve ortam dinleme, tutuklama gibi tedbirleri alan ve düzenleyen hukuk dalıdır. Kamu hukuku alt bölümlerinden olan ceza hukuku hem var olan suçları hem de ceza kavramlarını net bir şekilde ele almaktadır. Ceza hukuku kendi içerisinde de iki şekilde incelenmektedir. Bunlar özel ceza hukuku ve genel ceza hukuku şeklindedir.

Genel ceza hukuku; tüm suç kavramlarını farklı şekillerde ele almaktadır. Suçları maddi ve manevi olarak değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra genel ceza hukuku tüm suçları içeren ve geçerliliğini sürekli koruyan ilkeler olarak da açıklanabilmektedir. Özel ceza hukuku ise belirlenen kanun doğrultusunda hangi çalışmaların ya da davranışların suç olduğunu ve bu davranışların sınırlarını, bu suçların ne tür cezalar ile karşılık bulacağını temel alan ceza hukuku alt dalıdır.

Ceza hukukunun çok geniş bir hukuk dalı olduğunu ifade ederken ceza hukuku ile ilgili temel kanunların da kapsamlı ve detaylı olduğu ifade edilebilir. Ceza hukukunda temel kanunları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK)
 • 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)
 • 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun
 • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun
 • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu
 • 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşler

Ceza Hukuku Avukatı

Ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı, bu alanda uzmanlaşan ve müvekkillerinin hakkını savunan avukatlardır. Çok geniş bir alanı ifade eden ceza hukukunda kişilerin dava sırasında kendi haklarını gözetecek savunmalar verebilmesi için alanında tecrübeli ve profesyonel bir avukattan destek alması gerekmektedir. Dolayısıyla ceza davalarında taraf olan kişilerin mutlaka profesyonel bir şekilde yönlendirilmesi gerektiğini ifade edilebilir.

Ceza avukatının dava sırasında en önemli işlevi savunma işlevidir. Savunma faaliyeti, bireye suç isnadı yapılması ile başlayan bir süreci ifade eder. Ceza avukatlarının en temel görevi de suç isnadı ile karşılaşan kişiyi ya da suça maruz kalan kişiyi savunmaktır. Savunma faaliyeti hem kişilerin haklarını gözetecek şekilde hem de maddi gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu da ceza mahkemelerinin en doğru yönlendirme ile en doğru kararı vermesini sağlamaktadır.

Ceza avukatının savunma sırasında suçun vasfına dikkat etmesi gerekmektedir. Her suça yönelik iddia faaliyeti suçun unsurlarını ve suçun nitelendirilmesinde ispat etme faaliyet olarak ifade edilebilmektedir. Suçun vasfının doğru tespit edilmesi ve suç unsurlarına göre bir savunma gerçekleştirilmesi davanın kazanılması için son derece önemli bir husustur. Bu nedenle ceza hukukunda ceza hukuku ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi avukatlık yönlendirmesi davanın seyrini doğrudan etkilemektedir. Ceza avukatları; adam öldürme suçunda, nitelikli dolandırıcılık suçunda, yağma suçunda, zimmet suçunda, ihaleye fesat karıştırma suçunda, bilişim suçlarında, parada sahtecilik suçunda savunma yapabilmektedir.

AND Hukuk Bürosu; ceza hukuku alanında bilgili, deneyimli ve uzman avukatlar ile taraflara yüksek standartlarda hizmet sunar. Tek gayesi davanın en adil şekilde sonuçlanması olan Anadolu Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı Bürosu ile iletişime geçerek ceza hukuku alanı ve ceza avukatı ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Soru Cevap Alanı

Cevap Başlığı

AND Hukuk Bürosu’na soru göndermek için online danışmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AND HUKUK BÜROSU

Hakkımızda Sayfası

2018 yılında yüksek standartlarda hukuki hizmet sunma hedefiyle kurulan AND Hukuk ve Danışmanlık Bürosu; tecrübe ve dinamizmi temel alarak müvekkillere tam kapsamlı hizmetler ulaştırmayı amaçlar.

Genç, yetenekli ve tecrübeli avukatları bir araya getirerek müvekkillerin haklarına ulaşmasında hızlı ve risk taşımayan çözümler üreten hukuk büromuz logosundaki ‘Güneş’ vurgusu ile uyuşmazlıkların çözülmesi ve yargılamanın adil tamamlanmasında aydınlatıcı bir rol oynar.

GÜÇLÜ

Bu alana özel ifadeler yazacağız. Fikirleri bekliyoruz.

GÜÇLÜ

Bu alana özel ifadeler yazacağız. Fikirleri bekliyoruz.

GÜÇLÜ

Bu alana özel ifadeler yazacağız. Fikirleri bekliyoruz.

Türk Hukuk Sistemi’ne hâkim avukatları sayesinde çok yönlü çözümler üretme amacında olan AND Hukuk ve Danışmanlık Bürosu; adil, hızlı ve en az masraflı çözümler üretilmesinde yol gösterici bir tutum sergiler. İngilizce ve Arapça bilen yetenekli avukatları ile hukuk büromuz; yabancıların taraf olduğu veya yabancı belgelerin incelenmesi gereken davalarda sonuç odaklı çözümler üretir.

Yenilikçi ve gelişime açık bir anlayış çerçevesinde belirlenen kuruluş ilkeleri sayesinde Anadolu Hukuk ve Danışmanlık Bürosu müvekkillerinden gelen her talebi çözüme ulaşma yolunda değerlendirmeyi amaçlar. Yargılama sürecinin müvekkil adına zahmetsiz bir şekilde tamamlanmasını hedefleyen hukuk büromuz aşağıdaki alanlarda hizmetler sunar;

 • Tüketici Hukuku
 • Ceza Hukuku
 • İş Hukuku
 • Gayrimenkul Hukuku
 • Borçlar Hukuku
 • İcra ve İflas Hukuku
 • Miras Hukuku
 • Tazminat Hukuku
 • Kira Hukuku
 • Sağlık Hukuku
 • Aile Hukuku